7. Dünya Arı Günü Etkinlikleri – Kastamonu

20. Mayıs 2017 tarihinde Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği koordinasyonunda Kastamonu İli Arı Yetiştiricileri Birliğinin ev sahipliğinde 7. Dünya Arı Günü etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ başta olmak üzere yerel idareci ve yetkililer ve de halkımızın katılım sağlandığı Dünya Arı günü etkinlikleri saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlamıştır. Ülkemiz arıcılığı hakkına kısa bir sinevizon gösterisinin ardından protokol konuşmaları gerçekleştirilmiştir. Kastamonu Arı Yetiştiricileri İl Birliği Başkanı Ahmet ERDEN in ev sahibi olarak yaptığı konuşmalara müteakip yöresel halk oyunları gösterileri  yapılmıştır. Resim, Şiir ve Kompozisyon dallarında Arı ve Doğa konulu yarışmalarda dereceye giren ilköğretim öğrencilerinin ödülleri verilirken yöresel lezzetler  köşesinde Kastamonu’ya ait yiyecek ve tatlar katılımcıların beğenisine sunulmuştur.  Buna eş zamanlı olarak yarışmaya katılan öğrencilerin çalışmaları açılan sergi bölümünde katılımcıların dikkatlerine sunulmuştur. Öğrencilerin çalışmaları ise büyük beğeni toplayarak etkinliklere ayrı bir hava katmıştır.

Dünya Arı gününe özel hazırlanan pasta Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı  Ziya ŞAHİN ve katılımcı İl Birlik Başkanları ile beraber kesilmiştir.

Ünlü tiyatrocu Nedim SABAN ın yazıp yönettiği  ve Anavarza Çocuk Tiyatrosunun sahnelediği  Hınzır Ayı ve Bal Arısı adlı oyunun büyük beğeni topladığı etkinliklerde son olarak TOKİ İlköğretim Okulunun sergilediği yöresel halk oyunları ile program başarılı bir şekilde tamamlanarak sonlandırılmıştır.