Arı Ölümleri Hakkında Yapılan Çalışmalar ve Gelişmeler

Ülkemizde yaşanan arı ölümleri ile ilgili kamuoyu oluşturulması noktasında yapılan girişimler başarılı olurken ölümlerin önüne geçilmesi noktasında çalışmalara ise hız verilmektedir.

Özellikle Çukurova bölgesinde yaşanan yoğun arı ölümleri için Uludağ Üniversitesi öğretim üyelerinde Prof. Dr. Hasan Hüseyin ORUÇ tarafından  yapılan saha ve laboratuar çalışmaları sonuçlandırılmıştır. Yapılan çalışmalar ve sonuçları ile ilgili olarak ise TAB Başkanı Ziya ŞAHİN, Adana İli Arı Yetiştiricileri Başkanı Yunus KILIÇKAYA, Mersin İli Arı Yetiştiricileri Başkanı Mehmet Ali TOPRİL ve yönetim kurulu üyeleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü  yetkilileri ile değerlendirilmiştir.Değerlendirme sonucu olarak alınması gereken tedbirler  belirlenerek gerekli süreçler başlatılmıştır.

Bununla yetinilmeyerek daha kapsamlı bir çalışma yapmak adına ise Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından Hacettepe ve Uludağ Üniversiteleri bünyesinden görevli olan araştırmacı bilim insanlarından oluşturulan Arı Ölümleri Araştırma Komisyonu kurulmuştur. Komisyon arı ölümlerinin sık yaşandığı bölgelerde ölüm sebeplerini araştırarak raporlamalar yapacaktır.