Bal Mumu ve Temel Petekte KDV %1’e Düşürülmeli

Arıcılıkta kullanılan bal mumu ve temel petek üzerindeki KDV oranının %1’e düşürülmesi için Maliye Bakanlığı ile görüşmeler başlamıştır.

TAB Başkanı Ziya ŞAHİN, bir sektör temsilcisi ve konu uzmanı bir mali müşavir ile birlikte 17 Şubat 2017 tarihinde Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü’ne ayrıntılı bir gerekçe dosyası sunmuştur.

Arıcılığın en temel girdisi ve çıktısı olan bal mumu ve temel petekte hizmet sunumunda ve mamul satışında % 18 KDV uygulanması, arıcılarımızı ekonomik açıdan zor durumda bırakırken bir yandan da kayıt dışı bal mumu satışlarının oranını artırmaktadır. Arıcımızın üzerindeki mali külfeti en aza indirmek ve Avrupa standartlarında, kayıtlı, dünya ülkeleri ile rekabet edebilir bir bal mumu kalitesi yakalayabilmek amacıyla Maliye Bakanlığımızdan bal mumunda KDV oranının %1’e düşürülmesi talep edilmiştir. Oldukça olumlu geçen görüşmenin ardından ilgili Genel Müdürlüklerce çalışma ve incelemelere başlanmıştır. Konu ile ilgili gelişmeler ilerleyen günlerde paylaşılacaktır.

Ayrıntılı bilgi ve gerekçe dosyası için buraya tıklayınız.