Kiev Ziyareti

TAB Apimondia Çalışma Komisyonu ekibi, 43. Apimondia Kongresi öncesi keşif için 13-15 Şubat 2013 tarihleri arasında Ukrayna’nın Kiev şehrindeydi. Kiev’deki yetkililerle çeşitli temaslarda bulunan ekip T.C. Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar’ı da makamında ziyaret ederek kongrenin ülkemiz için önemi konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

45. Apimondia Kongresi’nde ev sahipliği yapmak için adaylığını açıklayan Türkiye, yurt içinde ve yurt dışında lobi ve hazırlık faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca da kongre ile ilgili her türlü konuda yetkilendirilmiş olan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği; Bakanlık temsilcileri, sektör paydaşları ve akademisyenlerin katıldığı toplantılarda oluşturduğu çalışma komisyonu ile TAB ofisinde düzenli toplantılar yaparak kongre hazırlık çalışmalarını değerlendirmektedir.

43. kongre şehri olan Kiev ile de sürekli temaslarda bulunan ekip; konaklama, transfer, teknik ve turistik turlar, nakliye, gümrükleme, vs. gibi konularda birebir görüşmeler yapmak üzere Ukrayna’ya gitti. Büyükelçilik binasını ziyaret ederek Sn. Büyükelçi Mehmet Samsar’la görüşmelerde bulundu. Ayrıca, Ticaret Başmüşaviri Mehmet Ali Erkan, Büyükelçi Katibi Fatih Öztürk ve Kültür Ateşesi Berat Yıldız ile de görüşmeler yapan TAB ekibi her türlü konuda destek verileceğine dair söz aldı.

Büyükelçilikçe son derece olumlu karşılanan bu ziyaret Ukrayna’daki Türkler tarafından sıklıkla ziyaret edilen UkrTürk haber sitesinde de geniş yer buldu.