TAB-TAGEM Monofloral Bal Projesi

TAGEM-17/AR-GE/13 numaralı “Türkiye’de Üretilen ve Ticari Potansiyeli Olan Bazı Monofloral Balların Parmak İzlerinin Belirlenmesi: Kimyasal İçerikleri ile Tıbbi Aktivitelerinin Araştırılması ve Standardizasyonları”  projemiz yürürlüğe girmiştir.

Bu proje sayesinde, Kestane, Ayçiçeği, Geven, Narenciye ve Pamuk monofloral ballarımızın özellikleri belirlenecek, standardize edilecek ve bu ballar kendi spesifik özellikleri ile ulusal ve uluslararası pazara sunularak, bal ihracatımız monofloral ballarımızın lehine artırılacaktır.

Üç yıl boyunca devam edecek proje kapsamındaki Kestane, Ayçiçeği, Geven, Narenciye ve Pamuk balları fiziksel, kimyasal ve palinolojik olarak incelenmenin yanı sıra ileri düzey tekniklerle kimyasal parmak izleri belirlenecektir.

Projenin TAGEM tarafından yürütülecek olması, proje sonucunda elde edilen verilerin Türk Gıda Kodeksi-Bal Tebliği düzenlemelerinde doğrudan kullanılabilmesini sağlayacaktır.

Bu projenin çıktıları sayesinde, özellikle uluslararası pazarda hak ettiği yeri bulamayan monofloral ballarımızın değerinin anlaşılmasına katkı sunulacaktır.