Ufa Arıcılık Festivali Katılım Raporu

47. Apimondia Kongresi adaylık çalışması kapsamında gerçekleştirmen ziyarete Türkiye, İtalya, Tanzanya, Kırgızistan, Kazakistan, Ukrayna, Çin Halk Cumhuriyetinden yetkililerin katılım sağladığı arıcılık festivaline Türkiye’den katılımcı olarak Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya ŞAHİN hazır bulunmuştur.

Bu ziyaret 14-17 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 2021 Apimondia Kongresi adayı olan Ufa şehri ve Başkurdistan Cumhuriyeti Devletince desteklenmektedir. Bu destek kapsamında Apimondia yönetimi adaylık başvurusu ziyaretinde bulunarak aday şehirde incelemelere yapmıştır.  Ziyaret kapsamında Pazartesi günü öncelikli olarak Başkurdistan Arıcılık Araştırma Enstitüsü ziyaret edilerek incelemelerde bulunulmuştur. Yapılan incelemelerde arıcılık ürünleri ve arıcılığa dair bilimsel teknolojik çalışmalar ele alınmıştır. Bu açıdan bakıldığında son derece başarılı bir AR-GE zemini olduğu  gözlemlenmiştir. Yine Arıcılık Festivali kapsamında gerçekleştirilecek olan yarışmaların hazırlıkları incelenerek bilgi edinilmiştir.   Gezi kapsamında ikinci gün ise Apimondia Başkanı Filip Makkeyb de katılarak ziyaretler  2021 Kongresi kazanıldığı takdirde Kongrenin açılış ve kapanış seremonisinin yapılacağı Ufa arena gezilerek  incelemelerde bulunulmuştur. Basın mensupları eşliğinde gerçekleştirilen ziyaret sürecinde basın mensuplarına demeçler verilmiştir. Verilen demeçlerde özellikle 2021 adaylık sürecinin Türkiye’de gerçekleştirilecek olan 45. Apimondia kongresinde netlik kazanacağına vurgu yapılarak tüm arıcıların desteklemesine atıfta bulunularak İstanbul a davet edilmiştir.

Programın ikinci ayağı olarak ise Expo merkezi gezilerek incelemelerde bulunulmuştur. Yapılan incelemeler kapsamın Expo merkezinde bulunan konferans salonları ve diğer bölüler gezilerek görüşler belirtilmiştir.

Daha sonra Şaran bölgesine gidilerek arılık ve arıcı ziyaretleri Başkurdistan hükümeti yetkilileri ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan ziyaretlerde bölgede arıcılık faaliyetlerinin nasıl yapıldığına ve ne seviyede olduğuna dair bir inceleme yapılmıştır. Arıcılık faaliyetlerinin yaygın olduğu gözlemlenirken teknik ve ekipman düzeyini  yeterince fiili olarak gelişmediği ancak bilimsel ve AR-GE bazlı bizden çok daha ileride olduğu gözlemlenmiştir. Yine bitki çeşitliliği ve doğal zenginlik olarak ise zengin bir doğaya ve kendi içerisinde farklılık gösteren lokal bölgelere  hakim olduğunu özellikle belirtmek gerekmektedir. Bir diğer önemli izlenim ise arıcılığın sadece bir sektör olarak değil bir kültür olarak her şeyden önce var olduğu tespit edilmiştir.

Şaran bölgesi 2021 yılına Apimondia Kongresinin kazanıldığı takdirde teknik turların yapılacağı bölgeler arasında olması açısından önemlidir.

Ziyaretin 3. ve son gününde ise arıcılık yarışmalarının ve arıcılık fuarlarının açılışı yapılarak yarışmalar başarılmıştır. Yarışmaya resmi olarak kayıt yaptırarak başvuran arıcı sayısı ise 300 ü aşkındır. Fuar alanı ziyareti ve yarışmaların başlangıcından sonra Başkurdistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sn. Rüstem Zakieviç festival alanına gelerek inceleme ziyaretinde bulunmuştur. Yine devlet başkanı Sn. Rüstem Zakieviç makamında Apimondia Delegasyonu ve Türk Delegasyonunu kabul ederek 2021 yılı için destek istedi. Apimondia adına Başkan Filip Makkeyb ve Ricardo Sabastianini  söz alırken Türkiye adına Ziya Şahin söz alarak destek dileklerini iletmiştir. Görüşme son derece verimli geçerken Sn. Rüstem Zakieviç bizzat 45. Apimondia Kongresini katılım sağlayacağını belirterek hazırlıklara başladıklarını belirtmiştir. Bu bağlamda Türkiye olarak 45. Apimondia Kongresi hakkında Rusya nın arıcılık başkenti olarak bilinen Başkurdistan bölgesinde çok başarılı bir tanıtım çalışması yapılırken Rus yerel ve ülkesel kanallarının yapmış olduğu haberler sonucu tüm Rusya da ki arıcılara ve ilgililere kadar geniş bir izleyici kitlesine ulaşılmıştır.